25 marca 2022

 

 AKCJA POD ARSENAŁEM

26 marca 1943

Dziś 78 rocznica wydarzeń 

opisanych w "Kamieniach na szaniec"



78 lat temu pod Arsenałem rozegrała się akcja odbicia więźniów z transportu z siedziby gestapo przy al. Szucha na Pawiak. Wśród więźniów był Jan Bytnar "Rudy". Akcja udała się, jednak w wyniku wcześniejszych drastycznych przesłuchań "Rudego" oraz ran odniesionych w akcji przez Macieja Dawidowskiego "Alka" obaj zmarli cztery dni później, 30 marca 1943 roku. Pochowani są we wspólnej mogile na Powązkach Wojskowych.




Tadeusz Zawadzki "Zośka" ciężko przeżył śmierć przyjaciół. Spisał wspomnienia o nich, tytułując je "Kamienie przez Boga rzucone na szaniec". Sam zginie trzy miesiące później w akcji "Taśma". Wspomnienia "Zośki" posłużyły Aleksandrowi Kamińskiemu do napisania "Kamieni na szaniec", które już w 1944 roku stały się lekturą Szarych Szeregów.



Źródło: Towarzystwo Przyjaciół Warszawy

24 marca 2022

21 marca 2022

 

 Światowy Dzień Poezji 

to święto obchodzone corocznie 21 marca,
ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. 

Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".

Poezja

autor: Władysław Broniewski

Ty przy­cho­dzisz jak noc ma­jo­wa,
bia­ła noc, uśpio­na w ja­śmi­nie,
i ja­śmi­nem pach­ną two­je sło­wa,
i księ­ży­cem sen srebr­ny pły­nie,

pły­niesz ci­cha przez noce bez­sen­ne
- ci­chą nocą tak li­ście sze­lesz­czą-
szep­cesz sny, szep­cesz sło­wa ta­jem­ne,
w sło­wach ci­chych ską­pa­na jak w desz­czu...

To za mało! Za mało! Za mało!
Two­je sło­wa tu­ma­nią i kła­mią!
Pier­siom ży­wych daj od­dech za­pa­łu,
wiew sze­ro­ki i skrzy­dła do ra­mion!

 

DZIEŃ WIOSNY

Po trzymającym w styczniu i lutym mrozie, marzec jest zapowiedzią wiosny. Aby ta zagościła na ziemi, należało odprawić pewne obrzędy, dzięki którym cały kolejny cykl życia miał być pomyślny. Część z tych tradycji jest znana do dziś, inne zniknęły w mroku dziejów. Jak wyglądało powitanie wiosny na ludowo?

18 marca 2022

 

Europejski  Dzień Mózgu

obchodzony jest 18 marca od 1998 roku.

Celem obchodów tego dnia jest zwiększenie wiedzy o tym organie oraz informowanie społeczeństwa o konieczności badań układu nerwowego. 

Mózg często jest określany jako „centrum dowodzenia” ludzkiego organizmu, ponieważ to dzięki niemu widzimy, słyszymy, czujemy, gromadzimy i przetwarzamy informacje. Ogólnie mówiąc – odpowiada za wszelkie bodźce docierające do naszego organizmu. Składa się on z dwóch półkul, w których  znajdują się zwoje mózgowe odpowiadające za poszczególne cechy i funkcje życiowe. Dzięki lewej półkuli mówimy i rozumiemy naszą mowę, czytamy, piszemy a także logicznie myślimy. Dzięki niej odczuwamy pozytywne emocje. Prawa półkula odpowiada za: kreatywność, myślenie abstrakcyjne, wyobraźnię, zdolności muzyczne, plastyczne i artystyczne, intuicję, oraz odczuwanie negatywnych stanów emocjonalnych. Mózg pracuje nawet wtedy kiedy śpimy a nieprawidłowa praca mózgu źle wpływa na cały organizm, dlatego warto zadbać o nasz mózg i stosować zróżnicowaną lecz zbilansowaną dietę.

10 marca 2022

 

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn 

obchodzony jest co roku 19 listopada od 1999 roku. Tradycja została zapoczątkowana w Trynidadzie i Tobago. Obecnie jest obchodzone w ponad 70 krajach. Dzień ten jest poświęcony zwracaniu uwagi na problemy występujących u mężczyzn zaburzeń psychicznych, toksycznej męskości oraz rosnącej liczbie samobójstw. Inicjatywa ma również promować zdrowe wzorce męskości.

ale... Dzień Mężczyzny w Polsce 

obchodzimy pod zupełnie inną datą 
niż w większości krajów.

W naszym kraju 
data 19 listopada się nie przyjęła, 
a panowie obchodzą swoje święto
dwa dni po Dniu Kobiet, 

czyli 10 marca

Dlaczego akurat w tym dniu?

Polski Dzień Mężczyzn ma związek ze świętem katolickim. Tego dnia w Kościele katolickim obchodzone jest nieoficjalne wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty - rzymskich legionistów skazanych na śmierć za wyznawanie chrześcijaństwa. 





08 marca 2022

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOBIET

Skąd takie święto?

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki.

W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. 

19 marca 1911 roku po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy. 

W latach 1913 i 1914 podczas Międzynarodowego Dnia Kobiet odbyły się demonstracje antywojenne.