26 lutego 2021

1 marca 

Między­na­ro­dowy Dzień Przy­tu­la­nia Biblio­te­ka­rza



23 lutego 2021

 

PORTAL SZALONE LICZBY


Drodzy ósmoklasiści,
oto strona internetowa 
która pomoże Wam przygotować się do egzaminu z matematyki.


Znajdziecie tu arkusze egzaminacyjne z matematyki. Każdy arkusz można rozwiązać online, albo przejrzeć pełne rozwiązania krok po kroku. Można też pobrać arkusz w formie PDF i rozwiązać go po wydrukowaniu. A ponieważ egzamin ósmoklasisty jest dość nowy i tego typu arkuszy nie ma jeszcze zbyt wiele, to można zapoznać się także z arkuszami pochodzącymi z egzaminu gimnazjalnego (wbrew pozorom egzamin gimnazjalny nie różni się zbytnio od egzaminu ósmoklasisty).
Na stronie znajdują się również wyjaśnienie zagadnień matematycznych, ćwiczenia, sprawdziany i inne pomoce naukowe. Znajdziecie też zagadki, ciekawostki, quizy oraz recenzje najlepszych gier planszowych.

Dostęp pod linkiem: Szalone Liczby

21 lutego 2021

Międzynarodowy 

Dzień Języka Ojczystego 

znany też jako

Międzynarodowy Dzień 

Dziedzictwa Językowego

obchodzony jest 21 lutego

Jest to coroczne święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. 

Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. 

Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. 

Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.




19 lutego 2021

DZIEŃ NAUKI POLSKIEJ



Od 2020 roku w dniu 19 lutego obchodzimy nowe święto państwowe - Dzień Nauki Polskiej. Jako datę corocznych obchodów wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii. Dzisiejsze święto stanowić ma inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnienia zainteresowania nauką.

18 lutego 2021

 KONKURS IPN

„Zapomniani polscy naukowcy i wynalazcy”



...Zapraszamy uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie IPN. 

W polskiej nauce wciąż mamy wielu odkrywców, którzy wymagają przypomnienia i przedstawienia szerszej publiczności. Są wśród nich m.in. Kazimierz Funk, który wyodrębnił  witaminę B1, czy Kazimierz Prószyński – konstruktor pierwszego projektora filmowego zwanego pleografem. 

Konkurs Biura Edukacji Narodowej IPN „Zapomniani polscy naukowcy i wynalazcy” to znakomita okazja, aby popularyzować wiedzę o takich postaciach oraz wybitnych, a niejednokrotnie zapomnianych dokonaniach polskiej nauki. 

Zadanie konkursowe polega na przedstawieniu w ciekawej i nowoczesnej formie życia oraz działalności wybranego polskiego naukowca. Ważne, aby postać ta była mało znana i żyła w XIX lub XX wieku. 

Prace można wykonać samodzielnie lub w dwuosobowych zespołach. 

Termin składania prac w bibliotece szkolnej 

do 2 marca 2021 r.

Można też wysłać pracę bezpośrednio do organizatorów do 7 marca.

Honorowy patronat nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki.


Szczegóły pod linkiem:

„Zapomniani polscy naukowcy i wynalazcy”

17 lutego 2021

 ŚRODA POPIELCOWA 

tzw. POPIELEC

staropolska 

WSTĘPNA ŚRODA


Koniec karnawału,
w
 kalendarzu katolickim jest to pierwszy dzień wielkiego postu. 

Przypada na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą
(okres postu to 40 dni, bez wliczania niedziel).

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa poszczono przez okres 40 godzin – w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Post trwający przez 40 dni poprzedzających święto Paschy chrześcijańskiej, najprawdopodobniej rozpowszechnił się w pierwszej połowie IV w. 

 Od początku V w. silniej akcentowano święto Zmartwychwstania Pańskiego, a tym samym do wielkiego postu włączono Wielki Piątek i Wielką Sobotę. 

Aktualna długość Wielkiego Postu ukształtowała się pod koniec pontyfikatu papieża Grzegorza Wielkiego, czyli przełomie VI i VII wieku. 

16 lutego 2021


 KONKURS

NA KALENDARZ PROMUJĄCY NASZĄ SZKOŁĘ



Jednym z niezwykle przydatnych narzędzi podczas codziennej pracy jest kalendarz. Poza tym, że ułatwia planowanie spotkań, może pomóc nam w skutecznej promocji naszej szkoły. Dlatego proponujemy:
Stwórzcie kalendarz promujący naszą szkołę!
Do konkursu zapraszamy wszystkich uczniów wraz z Rodzicami. W dobie elektroniki nie będzie to trudne zadanie. Co najlepiej umieścić na stronach Waszego kalendarza? Wybór zależy od Was. Możecie wykorzystać legalne materiały z internetu, zrobić fotografie, wykonać rysunki, stworzyć kolaże, wykorzystać materiały dostępne na stronie szkoły, blogu biblioteki i Facebooku SP212. Wszystko zależy od Waszej kreatywności. 
Prace (najlepiej w formacie PDF) przysyłajcie na adresy naszej biblioteki (bibliotekarz212@gmail.com) do końca lutego 2021 roku.

14 lutego 2021

 WALENTYNKI


 

 dzień szczególnego 

okazywania sobie 

wzajemnej sympatii.



 

 

 "Jeśli nie chcesz mojej zguby,

krokodyla daj mi luby".

źródło: Aleksander Fredro "Zemsta"

 


 

 

11 lutego 2021

 TŁUSTY CZWARTEK


Powiedział Bartek, 
że dziś tłusty czwartek, 
a Bartkowa uwierzyła, 
dobrych pączków nasmażyła.


Geneza tłustego czwartku sięga pogaństwa. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Rzymianie obchodzili w ten sposób raz w roku tzw. tłusty dzień.

Zwyczaj został przejęty przez chrześcijaństwo i nieco odmieniony. Wedle tradycji chrześcijańskiej Tłusty Czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Jego data zależy więc od daty Wielkanocy. 

08 lutego 2021

 AKCJA REKRUTACJA!



Zapraszamy na film o
naszej Szkole: 

Spacerkiem po szkole


oraz do obejrzenia prezentacji: 

Szkoła dawniej i dziś


04 lutego 2021

 

PRZYPOMINAMY 

O KONKURSIE

,,Wydajemy 
własną książkę” 


Szczegóły znajdziecie w zakładce KONKURSU


Książki należy dostarczyć do Biblioteki szkolnej 

do 19 marca 2021 r.

Filmy pomocne w procesie tworzenia można znaleźć pod linkami:

cz. 1. Materiały plastyczne https://youtu.be/lV4JP_L848I

cz. 2. Ilustracje: https://youtu.be/zHUwt51nAto

cz. 3. Introligatorstwo: https://youtu.be/zwsEB0N2Yjg

cz. 4. Jak zbudować opowieść: https://youtu.be/6h5EL81MW44