MIĘDZYNARODOWY
DZIEŃ SOLIDARNOŚCI
LUDZI PRACY
ŚWIĘTO PRACY
1 MAJA
Źródło: Święto Pracy – Wikipedia, wolna encyklopedia
Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
2 maja
WYWIEŚ BIAŁO-CZERWONĄ FLAGĘ
I BĄDŹ DUMNY, ŻE JESTEŚ POLAKIEM
To polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 obchodzone jest nieprzypadkowo w dniu 2 maja.
Dnia 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie.
W latach PRL właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.
Według ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych jest nią prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie.
Ustawa stanowi, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Są one odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym polu. Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej. Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają następujące znaczenie:
- biały reprezentuje srebro. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie.
- czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.
Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy, za flagę Polski uważany jest także wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.
Powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych. Te ostatnie nie mają określonych proporcji, dlatego NIE SĄ flagami.
Polska flaga jako symbol narodowy jest prawnie chroniona – należy traktować ją z szacunkiem i prezentować wedle określonych reguł. Wywieszając flagę, powinniśmy pamiętać o tym, że musi być ona czysta, wyprasowana i niepostrzępiona.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od lat propaguje zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. To w MSWiA powstał specjalny miniprzewodnik „Biało-Czerwona”. Przed Dniem Flagi RP warto przypomnieć sobie te zasady. Publikacja wskazuje między innymi różnice między flagą a barwami narodowymi.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina, że na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami.
Flaga państwowa podlega ochronie prawnej i jej zniszczenie lub obelżywe traktowanie traktowane jest jako obraza narodu.Polskie symbole narodowe chronione są przez przepisy Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, art. 137 par. 1 Kodeksu karnego, a także przepisy ustawy o ochronie znaku Polski Walczącej i Kodeks wykroczeń.
Źródła:
Kiedy znieważamy flagę i hymn? (prawo.pl)
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – Wikipedia, wolna encyklopedia
Flaga państwowa – Wikipedia, wolna encyklopedia
2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
DZIEŃ POLONII
2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą - polskie święto, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy Senatu RP w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach.
Rok 2021
Rok Konstytucji 3 maja
Powszechnie mówi się, że 3 maja 1791 uchwalono drugą po korsykańskiej konstytucję w nowożytnej Europie, a na świecie trzecią po amerykańskiej.
W okresie zaborów Polski celebrowanie rocznic Konstytucji 3 maja było zakazane przez wszystkich zaborców. Polacy, którzy odważyli się obchodzić publicznie to święto byli karani.
W latach 1916-1918 po wycofaniu się wojsk i władz rosyjskich z obszaru tzw. kongresowego Królestwa Polskiego, uroczyste obchody rocznicy Konstytucji 3 maja organizowano w wielu miastach.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946. Święto zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy. Dopiero w roku 1981 ponownie świętowano to historyczne wydarzenie.
Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 roku.
Czy jednak rzeczywiście był to dopiero trzeci na świecie dokument ustanawiający porządek prawny i podział władzy? Otóż NIE!
.