Rok 2021
Rok kard. Stefana Wyszyńskiego
Źródło: https://zyciorysy.info/stefan-wyszynski/ | Zyciorysy.info
Szkoła Podstawowa nr 212 im. Krystyny Krahelskiej w Warszawie, ul. Czarnomorska 3
Rok 2021
Rok kard. Stefana Wyszyńskiego
Źródło: https://zyciorysy.info/stefan-wyszynski/ | Zyciorysy.info
W tym dniu matki są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci, rzadziej inne osoby. Święto to ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie.
A kiedy mama zostaje mamą? Posłuchajcie piosenki ukrytej pod zdjęciem obok :)
Oto kilka piosenek z najlepszymi życzeniami dla mam:
Moja mama Nie ma jak u mamy Mamo...
A ja wolę... Do Ciebie, mamo Dobra Matko
Moja matko, ja wiem Jesteś, mamo, skarbem mym
Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.
Wyniki konkursu
Wydajemy własną książkę
W kategorii literackiej
nagrodę otrzymał:
Kazimierz B.-A. z kl. 6a za książkę pt. "Spisek 2"
wyróżnienia:
Antoni S. z kl. 3c za książkę pt. "Minecraft. Adventure of the Nether"
Filip K. z kl. 3c za książkę pt. "Pod Grunwaldem"
W kategorii edytorskiej
wyróżnienia otrzymali:
Aniela B.-A. z kl. 3a za książkę pt. "Ja i kura"
Ola N. i Kornela K. z kl. 0 za książkę pt. "Przyjaciele"
W kategorii plastycznej
nagrodę otrzymała:
Joanna R. za książkę pt. "Słodziutki chomiczek"
Prace oddane na konkurs w 2021 r.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za włożony wysiłek.
Gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym
i już dziś wszystkich chętnych zapraszamy
do udziału w przyszłorocznej edycji.
z Brandonem Mullem
Już 29 maja o godz. 16:00 zapraszamy do udziału w spotkaniu z autorem takich książek jak: "Baśniobór" i "Smocza straż".
Stwarza ono okazję, dla specjalistów od muzeów, do wywiązania się z zadań na rzecz społeczeństwa i jego rozwoju, oraz zwrócenia uwagi na wyzwania, przed którymi stają muzealnicy w myśl dewizy Rady:
Muzea są ważnym środkiem wymiany kulturalnej, wzbogacania kultur i rozwoju wzajemnego zrozumienia, współpracy i pokoju między narodami.
Źródła:
Międzynarodowy Dzień Muzeów – Wikipedia, wolna encyklopedia
SPOTKANIE AUTORSKIE
z Ryszardem Ćwirlejem
Już dziś - 14 maja - o godz. 18:00 zapraszamy do udziału w spotkaniu z dziennikarzem, pisarzem i wykładowcą - Ryszardem Ćwirlejem
- autor muzyki do hymnu naszej szkoły "Krystyna"
Lucjan Kaszycki zmarł 5 maja 2021 roku w Warszawie w wieku 88 lat. Tworzył muzykę filmową, symfoniczną i rozrywkową, jest autorem słynnego utworu „Pamiętasz, była jesień” z filmu „Pożegnania” Wojciecha Jerzego Hasa. Współpracował z krakowskim Teatrem Starym oraz warszawskimi teatrami: Studiem, Powszechnym, Rozmaitości, STS i Operetką. Jest twórcą muzyki do ponad 150 spektakli teatralnych oraz do ponad 60 filmów.
Lucjan Kaszycki napisał wiele przebojów muzyki rozrywkowej, które śpiewali m.in. Sława Przybylska, Piotr Szczepanik, Ewa Demarczyk, Joanna Rawik, Irena Santor. Od 1974 mieszkał w Warszawie. Był kierownikiem Redakcji Muzycznej Programu III Polskiego Radia w latach 1944-1977.
Pracował jako pedagog na Akademii Muzycznej. W 2002 roku nadano mu tytuł profesora sztuk muzycznych. Na Uniwersytecie Muzycznym pracował aż do roku 2011. W 1992 założył pierwszą w Polsce Szkołę Zawodową Muzyki Rozrywkowej (Szkoła im. Krzysztofa Komedy), gdzie uczył do roku 2003.
czyli
W Polsce, do najsłynniejszych twórców limeryków zalicza się m.in. Wisławę Szymborską, Juliana Tuwima, Stanisława Barańczaka a także Michała Rusinka
SPOTKANIE AUTORSKIE
ze Stefanem Dardą
Już dziś - 12 maja - o godz. 18:00 zapraszamy do udziału w spotkaniu z autorem powieści obyczajowych - Stefanem Dardą
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek
Święto obchodzone corocznie 12 maja ustanowione przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku. W obchodach bierze udział WHO.
Tego samego dnia przypada rocznica urodzin Florence Nightingale, prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielki pierwszej szkoły pielęgniarstwa (w 1860 roku przy szpitalu św. Tomasza w Londynie), która szerzyła koncepcję pielęgniarstwa skoncentrowanego na potrzebach człowieka oraz uwzględniającego ogromne znaczenie profilaktyki.
Zawód pielęgniarki ma już tysiące lat, a jednak mimo ciągłego postępu technologicznego w medycynie żaden aparat ani urządzenie nie jest w stanie zastąpić kompetencji, troski i współczucia, jakie daje człowiek pragnący służyć choremu i cierpiącemu.
To właśnie pielęgniarki są przy nas w najtrudniejszych chwilach życia. Zawsze gotowe nieść pomoc, wysłuchać, powiedzieć coś ciepłego. Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek jest więc znakomitą okazją, żeby docenić ich pracę, zaangażowanie i wybór wyjątkowego zawodu.
Źródło: Puls Medycyny - https://pulsmedycyny.pl/12-maja-miedzynarodowy-dzien-pielegniarki-i-poloznej-894061
SPOTKANIE AUTORSKIE
z Leszkiem Talko
Już dziś - 10 maja - o godz. 18:00 zapraszamy do udziału w spotkaniu z dziennikarzem i publicystą - Leszkiem Talko
czyli impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych.
Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo.
Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy.
W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym.Noc Muzeów w Warszawie – to jedna z najpopularniejszych kulturalnych imprez. Wydarzenie polega na udostępnianiu muzeów, galerii, instytucji kulturalnych i zabytkowych obiektów w wybranym dniu w godzinach nocnych.
Tej nocy specjalnie dla coraz większej ilości odwiedzających organizatorzy przygotowują także wyjątkowe atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, warsztaty, warsztaty i atrakcje dla dzieci itp. Do warszawskiej edycji Nocy Muzeów z roku na rok przystępuje coraz to więcej instytucji z Warszawy i okolic.
W 2021 roku Noc Muzeum zaplanowana została na 15 maja,
już dziś można rezerwować sobie czas w Warszawie! Tegoroczna formuła bogata będzie w wydarzenie hybrydowe czyli zarówno te stacjonarne jak i online.
Dołączcie do wydarzenia na Facebooku PIK.warszawa.pl gdzie na bieżąco będziemy informować o wszystkich atrakcjach!
Zachęcamy też do odwiedzenia strony Noc Muzeów w Warszawie | 2021 - Punkt Informacji Kulturalnej - Warszawa (pik.warszawa.pl)
Warszawski ratusz zapowiada: "Mając na uwadze nadzwyczajną sytuację, w tym roku proponujemy także zupełnie nową formę: spacer z kulturą, czyli atrakcje i ekspozycje na świeżym powietrzu. Zorganizowało je aż 80 instytucji, które zaplanowały działania poza murami swoich siedzib. Warszawianki i warszawiacy będą mogli skorzystać z tej formy kontaktu ze sztuką i kulturą bezpiecznie, podczas spaceru. Przygotowaliśmy, w formie mapki, propozycje dwóch tras spacerowych do najciekawszych miejsc w centrum miasta". Szczegóły znajdziecie pod linkiem
Noc Muzeów 2021 w Warszawie (um.warszawa.pl)
Źródła:
Noc Muzeów – Wikipedia, wolna encyklopedia
Noc Muzeów w Warszawie | 2021 - Punkt Informacji Kulturalnej - Warszawa (pik.warszawa.pl)
z Joanną Papuzińską
Już dziś - 9 maja - o godz. 15:00 zapraszamy do udziału w spotkaniu z autorką takich książek dla dzieci jak: "Asiunia", "Nasza mama czarodziejka", "Mój tato szczęściarz", "Złota panna", "Skrzydlatek"...
TYDZIEŃ BIBLIOTEK
Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
W tym roku hasło, które będzie mu przyświecało, to:
"Znajdziesz mnie w bibliotece".
najciekawsze biblioteki świata
10 CIEKAWOSTEK O BIBLIOTEKACH:
1. Na początek ciekawostka historyczna. W starożytnym Egipcie wszystkie okręty odwiedzające miasto zmuszone były oddać wszelkie posiadane książki do Biblioteki Aleksandryjskiej w celu ich skopiowania. Oryginały zostawały w Bibliotece, a kopia wracała do właściciela.
2. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, w Stanach Zjednoczonych jest więcej bibliotek publicznych niż McDonalds’ów. Pracuje w nich 126,300 bibliotekarzy. To mniej więcej tylu, ilu mieszkańców liczy Opole albo Gorzów Wielkopolski.
3. Niektóre niemieckie miasta mają u siebie „Biblioteki Sztuki”, gdzie za kilka euro można wypożyczyć obrazy i rzeźby. Przez kilka miesięcy zdobią dom wypożyczającego, który może chwalić się „swoją” ambitną kolekcją.
4. Gdyby wszystkie książki z Biblioteki Kongresu USA zdigitalizować, zajęłyby ok. 15 terabajtów. Biblioteka jest największą tego typu instytucją na świecie. W jej zbiorach znajduje się „ponad 162 mln różnego rodzaju dokumentów, w tym m.in. ponad 38,6 mln książek, 70,3 mln rękopisów, 5,6 mln map i atlasów, 14,2 mln fotografii, 17,1 mln mikrofilmóworaz 7,2 mln dokumentów muzycznych w ponad 470 językach”
5. Biblioteka na Uniwersytecie Harvarda posiada w swojej kolekcji książki oprawione w ludzką skórę. Trzy tomy odkryto kilka lat temu, ale podejrzewa się, że w bibliotece może być ich więcej. Jedną z nich jest XVII-wieczny traktat o prawie hiszpańskim, w którym można znaleźć taką adnotację:
"oprawa tej książki to wszystko, co pozostało po moim przyjacielu Jonasie Wright, który został żywcem obdarty ze skóry przez Wavuma [afrykańskie plemię] czwartego dnia miesiąca sierpnia 1632 roku. Król Mbesa dał mi tę książkę, która wcześniej należała do biednego Jonasa, razem z kawałkiem jego skóry, przeznaczonej na oprawę. Niech spoczywa w pokoju"
6. W Norwegii możesz oddać książkę w dowolnej bibliotece w kraju, niezależnie od tego, gdzie została wypożyczona. Większość bibliotek posiada wrzutnie i skrzynki, dlatego można zrobić o dowolnej porze. Co ciekawe, nie obowiązuje tam limit wypożyczanych jednorazowo książek
7. W bibliotece w Oakland (Kalifornia) można wypożyczyć 3500 narzędzi. Być może jest to jakiś pomysł na przyciągnięcie mężczyzn do biblioteki? Wyobraźcie to sobie: przychodzą po wyrzynarkę, a wychodzą z „Królem” Twardocha 😉
8. Nie wszystkie biblioteki wymagają ciszy. Biblioteka Tikkurila w Vantaa w Finlandii ma specjalne pomieszczenie do karaoke, gdzie goście mogą wykonywać tysiące piosenek. (W Finlandii jest wielu miłośników tej formy rozrywki). Szczęśliwie, nie przeszkadza się innym odwiedzającym bibliotekę – pokój jest całkowicie dźwiękoszczelny.
9. W bibliotece w Anchorage na Alasce można wypożyczać wypchane zwierzęta, kości, futra. Futro niedźwiedzia i wilka są jednymi z częściej wypożyczanych przedmiotów, są bowiem wykorzystywane podczas harcerskich uroczystości.
10. W Bibliotece Joanina na Uniwersytecie w Coimbrze w Portugalii mieszka sporo nietoperzy. Nikt nie zamierza ich stamtąd wyganiać, ponieważ zjadają insekty, które mogłyby zagrażać książkom. Załoga biblioteki zakrywa stoły na noc, a rano usuwa guano…
Źródła: LubimyCzytać, Kickassfacts, Mentalfloss, Wikipedia
Zapraszamy także na stronę www.tydzienbibliotek.sbp.pl poświęconą akcji ogólnopolskiej.
Pomysł na święto zrodził się pod koniec lat 80. XX wieku na konferencji Międzynarodowej Konfederacji Położnych w Holandii. Międzynarodowy Dzień Położnej pierwszy raz obchodzono 5 maja 1991 roku. Jego ideą jest podkreślenie i docenienie roli, jaką odgrywają położne w codziennym życiu.
Polskie położne całkowicie oddolnie, same z siebie, bez oficjalnego ustanowienia, wiele lat temu przyjęły jako jako najważniejszą w roku dla nich datę na 8 maja. To rocznica urodzin bohaterskiej polskiej położnej - Stanisławy Leszczyńskiej.
W czasie II wojny światowej Stanisława pomagała Żydom, za co sama trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Tam, pomimo sprzeciwów niemieckich lekarzy i urągających godności ludzkiej warunków, przyjmowała na świat dzieci więźniarek. Mimo faktu, że groziła jej za to śmierć, starała się zrobić wszystko, by jak najgodniej i najlepiej zaopiekować się ciężarnymi kobietami i przychodzącymi na świat maluszkami.
W ciągu dwóch lat przyjęła ponad 3 tysiące porodów. Swoje szokujące wspomnienia spisała w „Raporcie położnej z Oświęcimia”.
- Nawet okrutny dr Mengele, lekarz z obozu Birkenau, autor eksperymentów pseudomedycznych na więźniarkach, nie mógł wyjść z podziwu nad jej osiągnięciami zawodowymi w niewyobrażalnie złych warunkach. Statystyki dotyczące porodów przyjmowanych przez Stanisławę Leszczyńską były niesamowite. Lepsze niż w najznakomitszych niemieckich klinikach położniczych ówczesnych czasów - podkreśla Ewa Janiuk, znana opolska położna i wiceszefowa Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.
Stanisława Leszczyńska przeżyła obóz, zmarła w roku 1974 roku. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny, w który zaangażowane są m.in. polskie położne.
Rok 2021
Rok Konstytucji 3 maja
Powszechnie mówi się, że 3 maja 1791 uchwalono drugą po korsykańskiej konstytucję w nowożytnej Europie, a na świecie trzecią po amerykańskiej.
W okresie zaborów Polski celebrowanie rocznic Konstytucji 3 maja było zakazane przez wszystkich zaborców. Polacy, którzy odważyli się obchodzić publicznie to święto byli karani.
W latach 1916-1918 po wycofaniu się wojsk i władz rosyjskich z obszaru tzw. kongresowego Królestwa Polskiego, uroczyste obchody rocznicy Konstytucji 3 maja organizowano w wielu miastach.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946. Święto zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy. Dopiero w roku 1981 ponownie świętowano to historyczne wydarzenie.
Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 roku.
Czy jednak rzeczywiście był to dopiero trzeci na świecie dokument ustanawiający porządek prawny i podział władzy? Otóż NIE!Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
2 maja
WYWIEŚ BIAŁO-CZERWONĄ FLAGĘ
I BĄDŹ DUMNY, ŻE JESTEŚ POLAKIEM
To polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 obchodzone jest nieprzypadkowo w dniu 2 maja.
Dnia 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie.
W latach PRL właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.
2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą - polskie święto, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy Senatu RP w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach.