ŚWIATOWY DZIEŃ SPRZECIWU
WOBEC BICIA DZIECI
30 kwietnia
Szkoła Podstawowa nr 212 im. Krystyny Krahelskiej w Warszawie, ul. Czarnomorska 3
Światowy Dzień Bezpieczeństwa
i Ochrony Zdrowia w Pracy
Obchody Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy mają już wieloletnią tradycję. Od 1996 roku dzień ten był obchodzony przez instytucje zrzeszone w Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych z siedzibą w Brukseli jako Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. W 2003 r. Międzynarodowa Organizacja Pracy proklamowała 28 kwietnia jako Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Także Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą 28 kwietnia Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, wskazując tym samym na konieczność prowadzenia stałych i kompleksowych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa zatrudnionych oraz zachowanie pamięci o ofiarach wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Nadzorowanie i kontrolowanie stanu przestrzegania prawa pracy, w tym szczególnie przepisów i zasad bezpiecznej pracy należy do podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Pracy. Eliminując uchybienia i nieprawidłowości, inspektorzy pracy przywracają stan bezpieczeństwa zgodny z przepisami.
źródło:
60526,28-kwietnia-swiatowy-dzien-bezpieczenstwa-i-ochrony-zdrowia-w-pracy.html.pdf (pip.gov.pl)
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
23 kwietnia
22 kwietnia jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r.
Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r.
W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.
Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która jest naszym wspólnym dobrem.
Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. To największe ekologiczne święto obchodzone jest obecnie w 192 krajach. Wiele organizacji ekologicznych, władz miast czy placówek edukacyjnych organizuje w Dniu Ziemi imprezy i wydarzenia plenerowe.
Z tej okazji proponujemy, żebyście zapoznali się z NIEZBEDNIK NT. SEGREGACJI ŚMIECI
Żydzi byli już świadomi wymordowania ich rodzin. Dlatego chcieli się zemścić, ale też godnie umrzeć „nie tak jak rok wcześniej, w 1942 r., kiedy wywożono w bydlęcych wagonach ich rodziny do Treblinki i tam mordowano”.
Polskie władze w Londynie i ich delegatura w kraju były jedynymi strukturami alianckimi, które za jeden ze swoich celów uznały ratowanie Żydów. To było oficjalne stanowisko państwa polskiego, a nie szmalcownicy. Szmalcownicy to byli zdrajcy narodu i państwa polskiego.
portalu PUSZCZA.PL
7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia, obchodzone są dwa święta: Dzień Pracownika Służby Zdrowia oraz Światowy Dzień Zdrowia.
Wydarzenie rozpoczyna Miesiąc Zdrowia oraz rok działań pod przewodnim tematem. Celem obchodów święta jest poruszenie najważniejszych problemów zdrowotnych dotyczących społeczeństwa na świecie.
W tym szczególnym dla całego środowiska medycznego dniu pragniemy wszystkim lekarzom, pielęgniarkom i pracownikom ochrony zdrowia podziękować za codzienną służbę na rzecz drugiego człowieka. Życzymy realizacji zawodowej, wytrwałości, cierpliwości i docenienia Waszej ciężkiej pracy na rzecz niesienia pomocy innym.
Wielka Noc
Zmartwychwstanie Pańskie
Święto zostało ustanowione w 1967 roku
przez Międzynarodową Izbę
ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY).
Co roku gospodarzem święta jest inne państwo. Polsce ten zaszczyt przypadł w 1980 roku; motto „Książka moim oknem na świat” wymyślił wówczas Wojciech Żukrowski, a sam plakat projektował Jerzy Czerniawski.